Zajęcia z psychologiem i pedagogiem w klasach VIII

Utworzono dnia 29.03.2021

Uczniowie tworzyli mapy myśli i wieżowiec celów oraz kręgi wpływu.

Zebrałam pomysły naszych ósmoklasistów (które w dużej mierze pokrywają się ze strategiami motywacyjnymi, które opisywałyśmy w poprzednim roku szkolnym!):

- „metoda celu” Weroniki: wyznaczyć sobie jasny, konkretny cel i…wierzyć w swoje możliwości! Weronika i Filip wskazywali, że uczą się dla siebie, dla własnej satysfakcji.

- „metoda małych kroków” Zuzy: po prostu zacząć. Umówić się ze sobą, że zrobię jedno zadanie lub pouczę się 10 minut. Bez założenia, że zrobimy wszystko naraz - zgodnie z zasadą, że najtrudniejszy pierwszy krok, potem jest już z górki. Często okazuje się, że robimy kolejny krok i kolejny.

- „metoda wsparcia” Kuby: uczyć się z kimś innym. Obecność drugiej osoby mobilizuje do pracy!

- „umowa z samym sobą” Ani: najpierw obowiązki, potem przyjemności.

- „metoda nagradzania siebie” Tomka: ustalamy, co przyjemnego zrobimy po wykonaniu zadania, czyli nasz „deser po obiedzie”.

- „metoda listy i skreślania” Bartka: sporządzenie listy celów - rzeczy do zrobienia w tym dniu / tygodniu i skreślanie tego, co już zostało zrobione. Widok skreślonych działań jest bardzo nagradzający i motywujący.

- „metoda wizualizacji” Sandry: myśleć o satysfakcji, o dobrej ocenie. Wyobrażanie sobie ze szczegółami, co będzie, gdy uda się osiągnąć cel – jak się będę wtedy czuć.

Uczniowie wskazują na dobrą pracę i zarobki. Ale powiedzmy sobie szczerze – tak odległy cel nie motywuje do działania tu i teraz. Dlatego podczas zajęć uczniowie tworzyli wieżowiec swoich celów (od najbliższych do dalekich). Dzielenie dużego celu na mniejsze cele, etapy realizacji daje większe szanse na sukces. Pierwszy stopień nie przeraża tak bardzo jak całe schody. Każdy stopień daje satysfakcję i motywację do kontynuowania wysiłku.

W tym tygodniu czas na klasy VII.

Utworzono dnia 29.03.2021, 15:14