Listopad w świetlicy

Z życia świetlicy... listopad

Listopad to szczególny miesiąc w ciągu roku szkolnego, miesiąc zadumy, wspomnień i refleksji... W  naszej świetlicy wychowawcy  znaleźli czas na rozmowy z uczniami na temat bliskich, którzy odeszli, a także na wspomnienia o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.  W listopadzie trwały przygotowania do występu pt. „Jesienne śpiewanie”.  Uczniowie uczyli się pieśni i wierszy patriotycznych.

Pani Małgosia wraz z uczniami z klas III wykonała świetlicową gazetkę ścienną  tematyce patriotycznej. Przygotowała również grupę dzieci do występu podczas akademii z okazji święta niepodległości. Grupa uczniów z klasy III b zaśpiewała pieśń pt. „Dzień dobry biały ptaku”. Nina z klasy III b wykonała pracę przestrzenną - orła, który był rekwizytem uświetniającym występ. Pani Małgosia upiekła chleb, który uczniowie po występie zjedli z białym twarożkiem i dżemem truskawkowym (biało-czerwone kanapki).

Pod kierunkiem Pani Marty świetliczanie wykleili puzzlami mapę Polski. Na wielkiej płycie piękna mapa zdobiła przez cały listopad szkolny korytarz przypominając wszystkim ważne wydarzenie z 1918  roku – odzyskanie niepodległości. Poza tym dzieci wykonywały z Panią Martą serca i ramki do zdjęć używając do tego korkowych elementów. Dzieci uczyły się robić ozdoby, cudeńka z materiałów, które są odpadami.

Z Panią Asią tradycyjnie już świetliczanie poznawali nowe techniki plastyczne. Tym razem dzieci miały możliwość wykonania słoiczka, który mógł być lampionem. Słoiczki można było oklejać kolorową plasteliną, tworząc piękne kompozycje na szkle. Powstały również plastelinowe ludziki i zwierzątka, które zdobiły świetlicowy parapet. Były też akwaria zrobione z plastikowych talerzyków, papierowe kosze pełne owoców, a także jesienne drzewa z wykorzystaniem płatków kosmetycznych.

Z Panią Iwoną w każdy wtorek przed południem odbywały się zabawy w języku niemieckim. W listopadzie chętni uczniowie mogli nauczyć się liczyć oraz poznać niemiecką wyliczankę „Eins, zwei Polizei...” Podczas zabaw ruchowych i piosenki, można było nauczyć się pytań o godzinę i odpowiadania na to pytanie: „Wie spät ist es?” oraz „Es ist...”  Razem z Panią Iwoną dzieci wykonały gazetkę ścienną, która była pomocna  w przyswojeniu nowych słówek w j. niemieckim.

Grupy uczniów wzięły udział w animacjach. Za pomocą zabawek świetlicowych Pani Iwona przedstawiła świetliczanom dzieje Polski i Polaków w XVIII/XIX w. W listopadzie chętni świetliczanie wykonywali też jesienne kompozycje plastyczne, poznali „kalkografię”. Ułożone z różnych materiałów obrazki zostały przykryte kalką a następnie przeprasowane przez wychowawcę ciepłym żelazkiem. Dzieci zachwycały się efektem swoich prac.

Z Panem Hubertem uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin. Formą, która cieszyła się uznaniem były quizy wiedzy ogólnej. Pan Hubert czas wolny spędzał również z uczniami w sali zabaw, gdzie świetliczanie mogli korzystać z przyrządów gimnastycznych, materacy, piłek, równoważni, trampoliny.

Z Panią Kasią od rana dzieci śpiewały, recytowały wierszyki, rymowanki. Chętnie też brały udział w zagadkach i rebusach o różnej tematyce.

- 7 listopada odbyło się przedstawienie „Ekopiraci” – dzieci w ramach projektu ekologicznego były uwrażliwiane na dbanie o środowisko, w którym żyją.

Świetliczanie brali  też udział w konkursach ogólnopolskich, między innymi Lila z klasy 1 c wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem Pani Iwony. Praca została przesłana na konkurs pt.  „Magia świąt” Choinki jedynki. Organizatorem konkursu była fundacja Anny Dymnej.

Z okazji dnia życzliwości pod opieką pani Małgosi powstały kartki z życzeniami dla dzieci
z sąsiednich przedszkoli.

26 listopada wychowawcy świetlicy zorganizowali – konkurs patriotyczny połączony z jesiennym śpiewaniem. Zaproszeni zostali dziadkowie i zaprzyjaźnieni seniorzy oraz Dyrekcja i inni nauczyciele.

Przykładem współpracy wychowawcy klasy z rodzicem są warsztaty artystyczne. Pani Magdalena Gzella (mama Nikodema) podczas zajęć świetlicowych tworzy z dziećmi piękne prace plastyczno - techniczne.  W  listopadzie dzieci szyły mikołajkowe skarpety.

Listopad pomimo ponurych i deszczowych dni w świetlicy był pełen atrakcji i czas wszystkim szybko upływał przy ciekawych zajęciach. Dzięki wsparciu rodziców do świetlicy trafiły nowe gry i zabawki, które dodatkowo wzbogaciły i uatrakcyjniły formy spędzania czasu wolnego w świetlicy. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za okazaną pomoc.

Wychowawcy świetlicy

Listopad w świetlicy