Grudzień w świetlicy

Z życia świetlicy... grudzień

Grudzień to ulubiony miesiąc dzieci  w ciągu roku szkolnego, może dlatego, że dużo radości daje dzieciom najpierw oczekiwanie na Mikołaja, potem na święta Bożego Narodzenia i na Gwiazdorka. W świetlicy również było w tym miesiącu wesoło, ale i tajemniczo. Wiele rozmów, bajek i wierszy przeczytanych na temat tajemnicy Bożego Narodzenia, tradycji świątecznych, rozważań kto i w jaki sposób przynosi prezenty.

Pod kierunkiem Pani Marty powstała choinka wyklejona puzzlami. Dodatkowo dzieci napisały życzenia świąteczne, które przykleiły na choinkę. Cała praca została wyeksponowana na szkolnym korytarzu. Pani Marta nauczyła dzieci robienia bombek i gwiazd z origami. Dzieci czytały świąteczne przepisy kulinarne, prowadziły dyskusje w grupach nad sposobem przyrządzenia poszczególnych potraw. W  grudniu odbywały się już ostatnie próby do przedstawienia pt. „Dzieci Pana Bałagana”. Na początku miesiąca Pani Marta zabrała świetliczan w podróż multimedialną do Barcelony. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o tym pięknym mieście, ale też o Hiszpanii. Obejrzały prezentację multimedialną, a do tego skosztowały przekąsek związanych z Hiszpanią.

Pani Asia z Panią Iwoną zachęcały dzieci do robienia prac plastycznych o tematyce świątecznej. Tym sposobem powstały choinki, Mikołaje, miasta z prostokątów i trójkątów w świątecznej aurze, kartki bożonarodzeniowe, ozdoby świąteczne. Niektóre z prac zostały zawieszone na tablicy „Galeria świetlicy”.

Pani Małgosia wprowadzała świąteczny nastrój w świetlicy grając na pianinie kolędy, pastorałki. Uczniowie, którzy spotykali się z Panią Małgosią nauczyli się rónież pięknego wiersza o Wigilii recytując go z odpowiednią dykcją. Tradycyjnie też pod kierunkiem Pani Małgosi uczniowie wykonywali prace plastyczne, brali udział w zabaw językowych tj. „czytanie w spak”.

Na zajęciach z języka niemieckiego uczniowie poznali nazwy części ciała i piosenki: „Kopf und Schulter...” oraz „Körperteil Blues”.Razem z Panią Iwoną dzieci zobrazowały nowe słówka, które zostały zawieszone na gazetce świetlicowej na niskim parterze. Dowiedziały się również jakie są podobieństwa i różnice w obchodzeniu świąt w Polsce i w Niemczech, poznały niemieckie kolędy.

Z Panią Iwoną klasy drugie i trzecie rozmawiały na temat gier komputerowych – jakie gry są odpowiednie dla dzieci: „Uwaga na uzależnienie od komputera, tabletu, telefonu”.  Przy tej okazji dzieci dzieliły się pomysłami jak można spędzić czas wolny w długie zimowe wieczory.

Z Panią Kasią uczniowie poznawali tajniki myślenia przyczynowo-skutkowego, śpiewali kolędy i czytali książki.

Wszyscy wychowawcy wykonywali z uczniami dekoracje świąteczne, kartki dla najbliższych, zachęcali do grania w warcaby, szachy, układania puzzli.

Pan Hubert poza tematyką świąteczną dbał o kondycję fizyczną świetliczan. Aranżował zabawy i gry ruchowe, sportowe. Poza tym chętnie bawił się z dziećmi w kręgu w zabawy integracyjne, skłaniające do logicznego myślenia, sprawdzające refleks i bystrość uczniów.

W grudniu odbywały się kolejne warsztaty artystyczne prowadzone przez p. Magdalenę Gzella (mamę Nikodema).  W listopadzie dzieci rozpoczęły szycie mikołajkowych skarpet, które w grudniu zostały skończone, ozdobione i udekorowane. Potem przyszedł czas na stworzenie z różnych materiałów świątecznych choineczek. Wszystkie prace dzieci zostały wystawione na kiermaszu szkolnym.

Ani się wszyscy obejrzeli jak nastał dzień klasowych Wigilii, a po nich wzajemne życzenia i czas szkolnej przerwy, by z nowymi siłami w nowym roku móc wrócić do szkoły i szkolnej świetlicy, do kolejnych twórczych sposobów spędzania czasu wolnego.

Wychowawcy świetlicy

Grudzień w świetlicy