Wrzesień w świetlicy

Utworzono dnia 10.10.2018

Minął już pierwszy miesiąc nauki w naszej szkole, a tym samym pobytu dzieci z klas I-III w świetlicy.

We wrześniu powitaliśmy przede wszystkim nowych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w pierwszej klasie. W związku z tym poświęciliśmy czas na wzajemne poznanie się. Sprzyjały temu zabawy i gry integracyjne. Abyśmy wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie w świetlicy i w szkole  zapoznaliśmy się  z regulaminem świetlicy oraz z zasadami bezpiecznych zabaw w salach i na placu zabaw. Zwróciliśmy też uwagę na bezpieczną drogę do szkoły i ze szkoły. Przypomnieliśmy zasady przechodzenia przez jednię.

Mówiliśmy też o regułach bycia razem, wspólnej odpowiedzialności  za zabawki, gry, książki w świetlicy, poszanowaniu wspólnej i osobistej własności oraz pracy innych ludzi.

W pierwszych dniach września dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych podróżach. Wskazywały na mapie, w których miejscach były. Przy tej okazji  przypomnieliśmy kierunki świata. Jednak na tym nie zakończyliśmy naszej pracy z mapą. Pani Ania, nauczyciel geografii w naszej szkole, rozpoczęła dla klas trzecich zajęcia z mapą świata. W miesiącu wrześniu hasłem przewodnim były „Wyspy świata”.

W tym roku również wprowadziliśmy w świetlicy akcję pod hasłem ”czytankowo” , czyli wychowawcy świetlicy, a także nasi uczniowie czytają głośno w grupach wybrane książki, wiersze, bajki  bo „kto czyta, żyje wielokrotnie”. W tym miesiącu czytaliśmy książkę pt. „Detektyw Pozytywka”,  bajkę „Koza Kłamczucha”, wiersze Jana Brzechwy, które potem recytowaliśmy na forum robiąc pokaz talentów recytatorskich.

Klasa III b każdą wolną chwilę pod opieką P. Iwony i Pani Julity poświęcała na próby do przedstawienia pt „Akademia Pana Kleksa”, które zostanie wystawione dla klas I-ych z okazji ich ślubowania.

Zaczęliśmy już pierwsze prace plastyczno – techniczne. Malowaliśmy farbami, lepiliśmy z plasteliny, robiliśmy małe kuleczki z włóczki. W świetlicy odbył się również nasz wewnętrzy minikonkurs plastyczny pt.  „Moje ulubione zwierzę”.

Dzieci podczas zajęć świetlicowych rysowały swoje ulubione zwierzę, a następnie same głosowały na najlepsze prace. Spośród bardzo wielu prac wyłoniono 3 najlepsze, które należały do:

1. Miesjce Emilka
  2. Miesjce Lena
  3. Miejsce Lena

Oprócz zabaw i zajęć w salach świetlicy, spędzaliśmy również czas na świeżym powietrzu, chłopcy grali chętnie w piłkę nożną, a dziewczynki korzystały z placu zabaw.

Iwona Sadowska

Wrzesień w świetlicy