„Jesteśmy Jagódki, czarne Jagódki…”

Utworzono dnia 01.07.2018

Od 25 do 29 czerwca 2018 roku odbywał się w SP 19 pierwszy turnus półkolonii. Przybraliśmy nazwę „Jagódki” i maszerując w różne miejsca śpiewaliśmy „Jagodowy Hymn”. Program wypoczynku był bardzo bogaty i atrakcyjny dla dzieciaczków – uczniów klas I-III.

Pierwszego dnia uczestnicy płynęli statkiem „Widmo” po Warcie. Obejrzeliśmy też wzruszający film w kinie Helios „Odlotowy nielot”.

We wtorek zaproszona do szkoły firma „Warsztaty z uśmiechem” nauczyła dzieci przygotowywać musujące kule kąpielowe nawilżające skórę. Było przy tym dużo zabawy i… cudownych aromatów. Później udaliśmy się na Stary Rynek, obejrzeliśmy trykające się Koziołki i uczestniczyliśmy w „Rogalowych Warsztatach” w Rogalowym Muzeum Poznania. Muzeum to poświęcone jest tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w autokarowej wycieczce do Puszczykowa. Tam, w Muzeum Arkadego Fiedlera „pływaliśmy na falach wyobraźni” statkiem „Santa Maria”. Byliśmy też w Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach oraz spacerkiem udaliśmy się nad Jezioro Góreckie. Pani Mariola opowiedziała nam historię zamku zbudowanego w prezencie dla Klaudyny Potockiej.

W czwartek odwiedzili nas przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. Opowiedzieli o swojej pracy, pokazali prawdziwe pałki, kajdanki i radiostację oraz przypomnieli zasady bezpieczeństwa szczególnie ważne podczas wakacyjnych wyjazdów. Później udaliśmy się na Ostrów Tumski do Katedry Poznańskiej. Obejrzeliśmy m. in. Złotą Kaplicę w pełnym blasku i podziemia pamiętające czasy Chrztu Polski z grobowcami Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też czaszka znajdująca się w krypcie. Następnie udaliśmy się na warsztaty w Bramie Poznania, w ICHOCIE. Były to zajęcia z wejściem na ekspozycję. Dzieci miały okazję przekonać się z czego budowano wcześniej budynki oraz obejrzeć i zbudować ekologiczne „Domy przyszłości”. To prawie wydaje się niemożliwe, ale jeszcze tego samego dnia odbyły się emocjonujące rozgrywki bowlingowe w Centrum GRAVITACJA w Posnanii.

W piątek od rana wyruszyliśmy do parku linowego nad Maltą. Była to niezapomniana zabawa, ruch i edukacja w urokliwym przyrodniczo zakątku. W drodze powrotnej spacerowaliśmy nad Jeziorem Maltańskim, odwiedzając okoliczne place zabaw. Po obiedzie zdaliśmy sobie sprawę, że cudowne półkolonie, niestety, powoli się kończą... Dodajmy, że nie tylko podczas wyjść, ale i na miejscu, dzieci fantastycznie się bawiły wykonując np. prace plastyczne - jagódki z masy solnej oraz podczas sportowych zabaw i rozgrywek np. w „Dwa ognie”. Miały też okazję obejrzeć profesjonalny pokaz puszczania baniek - olbrzymów i same też nauczyły się robić gigantyczne bańki.

Przez cały okres półkolonii dzieci zbierały jagódki za dobre zachowanie i szczególne zasługi. Na zakończenie otrzymały liczbę zgromadzonych wcześniej jagódek „w naturze” (były smaczne!) oraz dyplomy i słodkości. Tak się dzieciom (i rodzicom) podobało, że niektórzy już zaplanowali nazwę i hymn grupowy na przyszły rok... Mamy też wstępną listę przyszłorocznych uczestników, także spośród zadowolonych i przeszczęśliwych rodziców!

Anna Komar i Mirosława Spychała

I turnus półkolonii w obiektywie

Utworzono dnia 01.07.2018, 20:51

Wrzesień 2018