Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 19

Bezpieczeństwo w czasie nauczania na odległość

Utworzono dnia 17.04.2020

Szkoły nadal zamknięte :( Trochę może przywykliśmy do tej sytuacji, ale też
im dłużej, tym trudniej i … niebezpieczniej.

Zdajemy sobie sprawę, że podczas zdalnej edukacji uczniowie korzystający z Internetu bardziej niż kiedykolwiek są narażeni na różne niebezpieczeństwa czyhające
w sieci, chociażby ze względu na to, że w Internecie spędzają obecnie dużo czasu.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,

małe przypomnienie, na co obecnie należy zwracać szczególną uwagę w Internecie:

  • treści zagrażające rozwojowi psychicznemu i moralnemu uczniów

Może warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej i w miarę możliwości towarzyszyć dziecku podczas nauki?Przeważająca większość z Państwa to czyni!        

Szczegółowe instrukcje krok po kroku wraz z filmami, w jaki sposób ograniczyć dostęp do szkodliwych treści, znajdziemy na stronie http://www.dzieckowsieci.pl/#problem w zakładkach „Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu” oraz „Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej”.

  • gry komputerowe i wideo

Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie. Przykładowo popularne „Brawl Stars” ma oznaczenie 7 (od 7-go roku życia), lecz klikając w opis dowiadujemy się, że w grze jest „umiarkowana przemoc”. PEGI dla różnych gier możemy sprawdzić np. w aplikacji Sklep Play.

  • cyberprzemoc

Kontrolujmy, co dziecko robi w Internecie w czasie nauki, również podczas aktywności na platformach edukacyjnych. O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.

  • niezweryfikowane informacje. Co jest prawdą, a co fałszem?

Podczas nauki on-line dziecko może przypadkowo natrafić w Internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Porozmawiajmy z nim o tym na spokojnie.
Od naszej reakcji zależy, czy dziecko zwróci się do nas, gdy coś je zaniepokoi w przyszłości.

  • ochrona danych osobowych i wizerunku

Ważne jest, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy np. nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia czy osoby dorosłej.

  • uzależnienie od Internetu

Nie jest to łatwe, ale pamiętajmy, że dziecko, korzystając z Internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej (dzieci do 2 r. ż. zero ekranów; 2-5 lat do godziny dziennie, najlepiej z rodzicami; 6-12 lat do 2 godzin dziennie; nastolatkowie 2 godziny+, ale bez przesady; rodzice też powinni się kontrolować :). Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, jak również ze zdrowiem fizycznym. Warto ustalić domowe zasady ekranowe i się ich trzymać, np. posiłki bez ekranów, przed snem bez ekranów (światło ekranowe utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu), sypialnia bez ekranów, wspólne miejsce dla telefonów.

  • reklamy

W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Pamiętajmy o tym, gdy dzielimy urządzenie z innymi osobami.

  • bezpieczeństwo sprzętów i dostępu do sieci

Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej. Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń. Szczegółowe informacje znajdziemy na www.dzieckowsieci.pl.

  • niebezpieczne kontakty

Dzieci i młodzież, które korzystają z Internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.

Na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--poradnik-dla-szkol

Zegar

Imieniny

 

 

 

 

ERASMUS+