Zyski i straty

Kochani Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i RodziceJ

„ Zyski i straty”

Zastanówmy się co dała i daje nam pandemia? A co nam zabrała i dalej zabiera?

Jesteśmy po czasie dużego kryzysu, który był szokiem. Myślę, że dla każdego. Trwa oswajanie się ze stanem zagrożenia, które wywołał wirus. Adaptacja. Przyzwyczailiśmy się jakoś do nowej sytuacji, powoli odzyskujemy równowagę. Dalej jest poczucie zagrożenia o zdrowie, niepewność o przyszłość. Jesteśmy wiele razy egzaminowani…różnie zdajemy. Czekamy na kolejne etapy odmrażania gospodarki. Właśnie to czekanie…niepewność….Mnie to bardzo męczy. Państwa też? Patrzę na kalendarz kuchenny – 72 dni…Więcej niż wakacje. Chyba zmienię kalendarz – notatka o wpłacie na wycieczkę wakacyjną, wyniki egzaminu, organizacja balu dla kl. VIII – nie wpływa to dziś dobrze na moje nastrój…Wszystko nieaktualne….No dobrze – „ bierzemy się w garść”. Pedagog dziś ma coś zaniżony nastrój – przepraszam Państwa. Na termometrze samopoczucia w skali od 0 – 10…chyba 2. Muszę dziś zainwestować bardziej w swoje zdrowie psychiczne. Państwu życzę co najmniej 8 w tej skali.

Porozważajmy o pandemii trochę bankowo. Jakie mamy zyski i straty…Czy można to w ogóle zanalizować? Myślę, że należy. Żyjemy, jesteśmy zdrowi ( mam nadzieję, że u Państwa wszystko dobrze).

Moje zyski to – niech pomyślę….Wymieniam:  jeszcze większe zadbanie o relacje z bliskimi, dużo czasu z rodziną, odkrycie talentów kulinarnych, radość z najmniejszych rzeczy, założyłam WhatsAppa – dziesiątki przesyłanych wśród bliskich radosnych filmików, podniesienie kompetencji informatycznych, porządki w domu… polubiłam Rock’iego.

Straty to min. odczuwalny do tej pory stres, zabranie wolności i poczucia bezpieczeństwa, strach, nie widziałam rodziców 5 miesięcy, izolacja społeczna, częstsze farbowanie włosów – siwieją bardziej z nerwów, praca w domu, brak możliwości wyjazdu na wakacje …odwołany koncert Guns N’ Roses.

Zapytałam córkę - usłyszałam :

„Cieszę z tego co mam, dużo czasu z rodzicami, cieszyła mnie najmniejsza rzecz, lepsze oceny –bo się wysypiałam”

„ Brak kontaktu z rówieśnikami, nie mogę robić tego co robiłam wcześniej, strach, że to się nigdy nie skończy…”

Zachęcam do porozmawiania o tym domu…czego będzie więcej? Zysków czy strat? A może po równo? Jeśli więcej strat, wyszukujmy choć najmniejszych korzyści.

Pozdrawiamy serdecznieJ

P. Ewa – P. Marcelina

PS.Dla Kochanych ósmoklasistów i ich rodziców:https://www.oke.poznan.pl/

Znajdują się tam informacje na temat egzaminu kl. VIII. Kochani Uczniowie zapoznajcie się z plakatem.

Czerwiec 2020