Uwaga - cyberprzemoc!

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice i Nauczyciele

„Zmiany. Uwaga – cybeprzemoc”

Pandemia trwa, my w domach, mam nadzieję, że wszyscy zdrowi. Wytrzymaliśmy tyle – wytrzymamy więcej. Kiedyś to się skończy! Rząd przedłuża obostrzenia… Szkoła zamknięta nadal… Zapytałam córki czy zostawiła coś w szafce – wyrośnie jakiś ziemniak czy kalafiorJ

Dużo pytań… dużo niewiadomych. Wzbudzają w nas obawy. Czy chcemy czy nie… Jak długo jeszcze… Modlitwa o zdrowie przeplatana z obawą o pracę. Co z egzaminami ósmoklasistów i rekrutacją. Miałam z innymi rodzicami organizować bal… Zawieszenie… Projekty do realizacji w szkole – mimo tylu lat, staram się być twórcza… W kwietniu miał być profilaktyczny, w maju zajęcia dla kl. 3 na temat czwartej klasy… dużo by pisać… Najbardziej brakuje rozmów – z dziećmi, spotkań z nauczycielami czy rodzicami. Zbieram energię i kiedy wrócę – będzie się działo!!!

Piję kawę – patrzę na magnesy na lodówce. Wakacje za granicą odwołane. Na razie wspomnienia muszą wystarczyć. I opalanie na balkonie. Zastanawiam się czy zobaczę nasz Bałtyk ….

O czym dzisiaj?

Co zrobić, żeby traktować zmiany jako szanse, a nie zagrożenia? Dlaczego czasem reagujemy na zmianę irracjonalnie?

Odpowiedzialna za to jest nasza najstarsza część mózgu – mózg gadzi. Położony w centrum naszego „układu sterowania” został wytworzony w czasie ewolucji najwcześniej. Miał nas chronić przed niespodziewanym ryzykiem. Często niestety nie odróżnia on zmian dobrych od tych, które stanowią faktyczne zagrożenie. A, że nasza motywacja wiąże się w większości ze zmianą i wyjściem poza strefę komfortu, sami podcinamy sobie paradoksalnie skrzydła. Na przykład, leżymy sobie pod kocem z książka i czekoladą. Piękna strefa komfortu. Chcemy zacząć regularnie ćwiczyć. Oponka rośnie, ubrania jakoś coraz mniejsze. Jednak nasz mózg identyfikuje to jednak jako zagrożenie i  co zrobi…? Będzie nas „zachęcał” do pozostania pod kocykiem i dokończeniem słodyczy….

Co zrobić, by oswoić naszego małego gada?

Jak go przyzwyczaić do zmian?

Bawimy się w oswajanie naszego gada – nasz prywatny Park Jurajski, ale z lepszym zakończeniem.

Pomoże w tym trening otwartości na zmianę.

O co w tym chodzi. Już tłumaczę. Codziennie, przez najbliższy tydzień robimy coś inaczej niż zwykle. Wracamy ze spacerku inną drogą. Kawę czy herbatę pijemy ciągle w innym kubku. Zęby myjemy inna ręką. Wypisujemy pomysły na każdy dzień kalendarza i oswajamy naszego gadaJ

Pokazujemy naszemu mózgowi, że zmiany mogą być pozytywne. Możliwe, że przy nowych wyzwaniach nasz mózg odwdzięczy się otwartością i motywacją.

Do dziełaJ

Cóż jeszcze?

Drodzy rodzice.

Sieć. Internet. Potrzeba, ale i zagrożenia. Lekcje z wykorzystaniem Internetu mogą wiązać się z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa oraz szanowania innych. Zadbajmy o to, by sprawdzić co dziecko robi w sieci, z czego korzysta i czy nie dochodzi do zachowań agresywnych – cyberprzemocy. W lutym organizowałyśmy z koleżanką Dni Bezpiecznego Internetu. Były warsztaty z klasami, spotkania z Policją. Konieczna jest kontrola rodzicielska – zaufanie jest ważne, jednak do Nas należy stawianie granic.

Drodzy Uczniowie.

Korzystajcie z sieci z zachowaniem netykiety. Po nauce, w związku z ograniczeniem wychodzenia na dwór, może czasem pojawia się duża nuda. I wtedy telefon do ręki. Niech będzie kontrola czasu i tego co robię w sieci. Nie obrażamy nikogo – wiecie przecież, że to hejt. Było tyle rozmów na ten temat. Znacie konsekwencje. Bardzo proszę przestrzegajcie zasady szanowania innych w sieci.

Pozdrawiamy serdecznie

P. Ewa – pedgaog& P. Marcelina - psycholog