Czego uczysz się "po szkole"?

Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice i Nauczyciele,

najpierw lekcje… angielski, matematyka, biologia… a co „po szkole”? Zajęcia pozalekcyjne z wyśmiewania niepełnosprawności, poniżania kobiet czy wulgaryzmów?

To fragment nowej akcji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje), z którą współpracujemy od lat, „
Zgłoś.To

O zgłaszaniu hejtu, cyberprzemocy czy patotreści w Internecie rozmawiamy z naszymi uczniami tyle, że już mają dość. Mimo to wciąż dzielą się na tych, którzy chcą każdą sprawę zgłaszać na policję i na tych, którzy uważają, że zgłaszanie czegokolwiek nie ma sensu. Rozumiem ten argument – pojedyncze zgłoszenia mogą nie odnieść skutku. Jednak im więcej zgłoszeń, tym szybsza interwencja i zablokowanie lub usunięcie niewłaściwych treści. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak zgłaszać, oraz wspólne działanie.
„Dlatego powstało
www.zglos.to - strona, na której możecie sprawdzić, jakie treści zgłaszać i gdzie kierować zawiadomienie.” (FDDS)

Wystarczy w pasek adresu wpisać:

zglos.to

lub kliknąć w link:

Patronami akcji Zgłoś.To są m.in. Facebook app i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Oto, co Fundacja pisze o akcji:
„Mowa nienawiści, wulgaryzmy, cyberprzemoc...
Każdego dnia 75% z nas natrafia na szkodliwe treści w Internecie i PONAD POŁOWA (!) NIGDZIE ICH NIE ZGŁASZA! Brak naszej reakcji sprawia, że odbiorcami szkodliwych treści są też dzieci, dla których Internet, zaraz po rodzicach i szkole, pełni rolę trzeciego nauczyciela. To właśnie Internet w ostatnim czasie najbardziej kształtuje postawy dzieci, wpływa na ich zachowanie i sposób myślenia. Kontakt z niewłaściwymi treściami może znieczulać na krzywdę ludzką, zachęcać do ryzykownych aktywności online i niebezpiecznie przesuwać granice tolerancji dla zachowań przemocowych.
Dołącz do akcji i zgłaszaj szkodliwe treści w sieci. Internet to NASZA przestrzeń publiczna - zadbajmy o nią WSPÓLNIE.”

Z pozdrowieniami,
p. Marcelina i p. Ewa