Konkurs na exlibris biblioteki szkolnej

KONKURS NA EXLIBRIS ( znak własnościowy) BIBLIOTEKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 19 W POZNANIU

I. ORGANIZATOR: biblioteka szkolna.

II. Cele konkursu:

• stworzenie graficznego znaku biblioteki,
  • praca z programem graficznym,
  • propagowanie czytelnictwa,
  • promocja biblioteki szkolnej.

III. ZASADY UCZESTNICTWA:

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 6-8.
  2. Do konkursu można zgłaszać prace wykonane dowolną techniką graficzną w wersji elektronicznej o wymiarach 15 cm x 15 cm. Nie może to być plagiat istniejących znaków.
  3. Każda praca powinna zawierać następujące elementy: rysunek, napis EXLIBRIS oraz nazwę w pełnym brzmieniu tj. Biblioteka  Szkoły Podstawowej nr 19 w Poznaniu.
  4. Podpisane ekslibrisy (na odwrocie strony: imię, nazwisko, klasa) wraz ze zgodą na ich publikację i zgodą na przetwarzanie danych osobowych należy wysłać na adres e-mail paniodinfy@gmail.com do 20 grudnia 2019r.
  5. Praca, która zajmie I miejsce, zostanie wykorzystana jako logo biblioteki. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody .
  6. Wszystkie exlibrisy biorące udział w konkursie wezmą udział w wystawie pokonkursowej.

IV. Kryteria oceny prac konkursowych:

Przy wyborze najciekawszych prac Komisja będzie się kierowała następującymi kryteriami:

• czytelnością znaku własnościowego,
  • nawiązaniem do tematyki szkolnej i bibliotecznej,
  • estetyką wykonania, oryginalnością pomysłu.

Exlibris to graficznie opracowany znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, książki (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo z nazwą instytucji. Rysunki te (ekslibrisy, znaki, logo) mogą przedstawiać herb właściciela bądź jego portret. Exlibris biblioteki może zawierać widok biblioteki, miejscowość, w której biblioteka się znajduje, adekwatny do księgozbioru symbol lub inny znak kojarzony z biblioteką. Typowy exlibris jest małą zadrukowaną karteczką, przyklejoną do wewnętrznej strony okładki, w prostszej formie może to być pieczątka. Informuje o przynależności książki do określonego księgozbioru. Wykonywany zazwyczaj na zamówienie, jest wyrazem szacunku właściciela dla książki i świadectwem jego troski o zapobieganie kradzieżom. Z uwagi na wartości artystyczne pełni też funkcję zdobniczą, dekoracyjną, podnosi walory estetyczne książki.

Wioletta Nyczka

Grudzień 2019