Kompetencje społeczne i obywatelskie

Rozwijamy kompetencje społeczne i obywatelskie

Jednym z elementów w procesie kształtowania kompetencji społecznych i obywatelskich jest uwrażliwienie młodego człowieka na potrzeby innych i rozwijanie w nim chęci niesienia pomocy. W naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu, szkolna sekcja PCK i Liderzy szkolni. Wspólnie staramy się dostrzegać tych, którzy potrzebują pomocy potrzeby i uczymy się im pomagać. Nasi uczniowie wraz z rodzicami chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje organizowane na terenie szkoły. Współpracujemy z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Hospicjum Palium i PCK. Bierzemy udział w wydarzeniach inicjowanych przez Motyli Wolontariat działający na rzecz Hospicjum Palium. Dużym zainteresowaniem cieszą się akcje: „Kup pan szczotkę”, „Opatrunek na ratunek” czy „Włóczkersi”, których celem jest pomoc krajom afrykańskim. Szczególnie lubianą formą pomocy są akcje wspierające schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zbiórka trwałej żywności w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy dla podopiecznych PCK to kolejna forma niesienia pomocy, która spotyka się z szerokim odzewem szkolnej społeczności. Nasi uczniowie przygotowują własnoręcznie prezenty i obdarowują nimi mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum Palium.  Od kilku lat w szkole odbywa się zbiórka pieniędzy w ramach WOŚP. W tym roku uczniowie naszej szkoły koncertowali dla WOŚP i wystąpili na scenie ODK „Jędruś”, prezentując swoje muzyczne talenty. Każda najmniejsza pomoc cieszy i przynosi wymierne rezultaty.

Joanna Sławicz

Kompetencje społeczne i obywatelskie