Kompetencje informatyczne

Rozwijamy kompetencje informatyczne

W naszej szkole uczniowie klas I – III rozwijają na co dzień kompetencje informatyczne. Uczą się od podstaw obsługi komputera, nabywają umiejętności niezbędne  do wykorzystywania komputera w celu pozyskiwania i przechowywania informacji oraz porozumiewania się za jego pomocą, tj. uczą się samodzielnie logować, korzystać z klawiatury, wykonują ćwiczenia w edytorach tekstu i grafiki, tworzą foldery i zapisują w nich swoje prace. Podejmują próby bezpiecznego wyszukiwania określonych informacji w Internecie.

Co roku w szkole organizowany jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie oglądają kreskówki i filmy edukacyjne, które przypominają zasady bezpiecznego surfowania po Internecie. Biorą udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Kompetencje informatyczne nie tylko rozwijamy na lekcjach informatyki,  ale również świetnie bawimy się wykorzystując te umiejętności na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej. Podczas zajęć bawimy się w kodowanie na dywanie, układamy i gramy w gry, bawimy się w podchody sami programując swoje ścieżki po których podążamy, budujemy roboty z klocków lego i je programujemy. Bierzemy również udział w programie „Technologie z klasą” rekomendowanym przez Uniwersytet Dzieci, rozwija on nasze umiejętności pisania instrukcji dla komputerów czy gier oraz rozwija  tzw. myślenie komputacyjne (algorytmiczne).

W przyszłości działania te na pewno zaowocują i pozwolą osiągać sukcesy na kolejnych ścieżkach edukacji .

Julita Modlibowska

Kompetencje informatyczne